
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.5 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 558.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.652 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 8517
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19407
Ext.Price$0.19407
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19407 | $0.19407 |
| 10 | $0.08259 | $0.82590 |
| 50 | $0.07774 | $3.88700 |
| 100 | $0.07318 | $7.31800 |
| 500 | $0.05754 | $28.77000 |
| 1000 | $0.05258 | $52.58000 |
| 3000 | $0.04835 | $145.05000 |
| 5000 | $0.04446 | $222.30000 |
| 10000 | $0.03694 | $369.40000 |
